»
Viața școlii » Activităţi/evenimente » „Severe Weather Alert-Sălaj” la A.P.I.

„Severe Weather Alert-Sălaj” la A.P.I.

3/3/2023

     Săptămâna Școala Verde” derulată la Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian” Zalău în perioada 27 februarie – 5 martie 2023, a prilejuit întâlniri ale elevilor noștri cu diferiți specialiști ai unor instituții sau asociații. Una dintre cele mai de impact activități a avut loc azi, 3 martie 2023, în Cabinetul de Geografie. L-am avut ca invitat pe Sergiu Pavel, președintele Asociației Severe Weather Alert-Sălaj, student în anul al II-lea la Facultatea de Geografie din cadrul Universității Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, specializarea Hidrologie și Meteorologie. Acesta le-a prezentat elevilor noștri aspecte din activitatea asociației, rețeaua de stații meteo automate, noțiuni introductive în meteorologie și analiza fenomenelor meteo severe. Totodată, domnul profesor Matyas Mirel și invitatul nostru Sergiu Pavel au pus bazele unei viitoare colaborări între SWAS și C.T. Al. Papiu Ilarian” în beneficiul ambelor instituții.

     La ineditele lecții susținute de Sergiu Pavel au participat elevii claselor a X-a B (prof. Dumitraș Ramona), a IX-a A (prof. Chende Ana-Maria), a XI-a B (prof. Rusan Monica) și a XI-a A (prof. Ardelean Daniela și prof. Slevaș Bianca)

A consemnat, prof. Zinia Matyas


Credit foto: M&Z Matyas

Pentru mai multe imagini accesați pagina de facebook

Pentru alte activităţi desfăşurate la API accesaţi link-ul 
Activităţi/Evenimente.