»
Viața școlii » Activităţi/evenimente » „Memoria tiparului. Revista Școala Noastră la centenar”

„Memoria tiparului. Revista Școala Noastră la centenar”

16/4/2024

     Acum 100 de ani, la 15 aprilie 1924, apărea la Zalău revista pedagogică-culturală Școala Noastră. Pentru a marca acest eveniment, Muzeul Judetean de Istorie și Artă Zalău în parteneriat cu I.S.J. Sălaj / C.C.D. Sălaj și Direcția Județeană Sălaj a Arhivelor Naționale, itinerează prin școlile sălăjene expoziția Memoria tiparului. Revista Școala Noastră la centenar. Prima școală în care poposește expoziția este Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian Zalău.
     Curatorul expoziției a fost cercetător științific dr. Marin Pop, de la MJIAZ. La eveniment a participat doamna director, prof. Alina-Ramona Cozac, în calitate de gazdă, domnul prof. Marius-Mirel Matyas – director CCD Sălaj, domnii profesori de istorie Ștefan Mitrașca și Viorel Mărginean, precum și profesori și elevi ai Colegiului Tehnic Alesandru Papiu Ilarian Zalău.

 

A consemnat, prof. Zinia Matyas

 

Credit foto: Denisa Pușcaș (clasa a IX-a A),  prof. Zinia Matyas

Pentru mai multe imagini accesați pagina de facebook

Pentru alte activităţi desfăşurate la API accesaţi link-ul Activităţi/Evenimente.