»
Viața școlii » Activităţi/evenimente » Supliment al revistei „Caiete Silvane” scris de elevii noștri

Supliment al revistei „Caiete Silvane” scris de elevii noștri

21/12/2023

     Revista de cultură „Caiete Silvane” - o publicație a Centrului de Cultură și Artă a Județului Sălaj, a editat în aceste zile un nou supliment. Intitulat „34 Years Later - Flashbacks from a Red Past”, acesta cuprinde articole scrise de elevi ai Colegiului Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” sub coordonarea domnului profesor Dan Dinistrianu.
     prof. Dan Dinistrianu: „În esență, piesele publicate aici sunt rezultatul unei teme la limba engleză pentru vacanța de vară din 2023, în care elevii de clasa a XI-a au trebuit să se angajeze într-o conversație cu cineva din cercul lor social, cineva care avea o vârstă suficient de înaintată când a căzut Cortina de Fier pentru ca amintirile lor din comunism să fie relevante.”
     Elevii care semnează articolele din supliment sunt: Andreea-Maria Adalinean, Carina Breje, Tudor Butcovan, Rus Cătălina, Culciar Antonio, Andrei Damșa, David Holhoș, Dayana Marian, Denisa Resteu, Erik Laszlo, Florina Sabo, Maura Ghile, Ghiurca Raul, Bianca Igna, Maxim Adelin, Alexandra Mocan, Bianca Plotuna, Alexandru Pop-Seling, Vlad Pop, Sabou Olimpia, Ioana Știrb și Maria Antal, toți din clasa a XII-a B (diriginte prof. Monica Rusan).
     Fotografiile ce însoțesc articolele sunt din colecția domnului profesor Mirel Matyas, parte din proiectul fotografic „Muzeul Fotografiei Sălăjene”.

Pentru alte activităţi desfăşurate la API accesaţi link-ul Activităţi/Evenimente.


Suplimentul poate fi citit on-line pe site-ul Caiete Silvane: https://caietesilvane.ro/.../uploads/2023/12/34-de-ani.pdf